Jak nie wpaść w wir zakupów świątecznych i uniknąć spirali pożyczkowej?

W okresie przedświątecznym bardzo często wpadamy w wir zakupów. Ulegamy handlowcom, którzy kuszą nas promocjami i atrakcyjnymi cenami. Oczywiście ci, którzy sprzedają, używają bardzo skutecznych metod manipulacji.

My, jako konsumenci – ulegamy ich hasłom reklamowym i decydujemy się na kolejny zbędny zakup. Każdy z nas przecież reaguje na słowo "okazja". Kupujemy tak naprawdę więcej niż potrzebujemy. Sklepy w okresie przedświątecznym przeżywają prawdziwe oblężenie, nawet w dobie panującej obecnie pandemii COVID-19 galerie handlowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem konsumentów, chociaż oczywiście spora część kupujących zdecydowała się w tym roku na zakupy online.

 

Warto zaznaczyć, że duża część z nas ulega świątecznemu „szału zakupowemu” co często sprawia, że zapożyczamy się w instytucjach bankowych i pozabankowych - a to może doprowadzić do spirali kredytowej.

 

Jak wynika z danych statystycznych, najwięcej osób zadłużonych to osoby w wieku od 18 do 45 lat. Co ósmy młody człowiek, zapożyczając się, nie radzi sobie z późniejszą spłatą zobowiązania. Ten scenariusz rzeczywiście nie napawa nas optymizmem i właśnie te zaległości w spłacie są wynikiem przeszacowania własnych możliwości w spłacie. Co więcej, obecne pokolenie młodych przejawia większą skłonność do zachowań ryzykownych w kwestii finansów. Z badania „Życie finansowe młodych Polaków” wynika, że młode osoby nie mają rzeczywistej świadomości skali problemu i ryzyka związanego z zaciąganiem zobowiązań finansowych.

 

Często przed świętami dostajemy premię od pracodawcy, chcemy obdarować najbliższe nam osoby drogimi i atrakcyjnymi prezentami, co jest zrozumiałe, ale bardzo często mimo większego budżetu w tym okresie - kończy się zadłużeniem.

 

Co wobec tego zrobić, aby nie wpaść w wir zakupów i uniknąć spirali pożyczkowej?

 

Warto udać się do sklepu wraz z listą produktów tylko nam potrzebnych. Nie kupujmy tego, czego rzeczywiście nie potrzebujemy. Przygotowany wcześniej plan zakupów wraz z ustalonym budżetem powinien pomóc w tym, aby nie wydać zbyt wiele. Wówczas możemy uniknąć zaciągania pożyczek, szczególnie w instytucjach pozabankowych.  Starajmy stawiać się opór przeciwko konsumpcyjnemu stylowi życia, mimo kuszących, świątecznych okazji.