Jak odnaleźć swoje długi i rozpocząć oddłużanie

Zaciąganie kredytów czy chwilówek jeszcze nigdy nie było tak proste. I choć są to popularne źródła pozyskiwania dodatkowych środków finansowych na dowolny cel, łatwo wpaść w pułapkę. Spirala długów, w którą wpada część osób, to realny problem, z którym można sobie poradzić. Podpowiadamy, co można zrobić, aby uporządkować swoje sprawy i rozpocząć proces oddłużania.

Według danych Krajowego Rejestru Długów w Polsce problem ze spłacaniem zaciągniętych zobowiązań finansowych ma aż 2,74 miliona osób. Łączne zadłużenie – zarówno konsumentów, jak i firm w roku 2020 wynosiło zaś 59,2 mld zł. Skala zjawiska jest więc duża i dotyczy wielu osób.

 

Jak ustalić skalę zadłużenia?

Częstym problemem w przypadku dłużników jest oszacowanie realnej wysokości zadłużenia. Jest to natomiast kluczowe w przypadku osób, które chcą uregulować swój status finansowy i rozpocząć proces antywindykacji. Odnalezienie własnych długów, czyli czynność od której powinniśmy rozpocząć wszelkie działania, okazuje się często niełatwym zadaniem. Nie istnieje bowiem żaden rejestr, który obejmowałby wszystkie zadłużenia. Informacje o części długów możemy uzyskać w Krajowym Rejestrze Długów, Biurze Informacji Kredytowej czy Biurze Informacji Gospodarczej. Poniżej opowiemy nieco szerzej o tym, jak uzyskać informacje z wymienionych miejsc.

 

Biuro Informacji Kredytowej (BIK)

Jest to instytucja, która gromadzi dane o konsumentach i pomaga w ocenie ryzyka zdolności kredytowej. Możemy uzyskać tu informacje o zaciągniętych zobowiązaniach finansowych. Aby to sprawdzić wystarczy założyć na stronie BIK konto i pobrać raport. Obowiązkowe jest uiszczenie jednorazowej opłaty w wysokości 39 zł.

 

Biuro Informacji Gospodarczej

Jeśli zalegamy ze spłatą mandatów, alimentów czy pożyczek – informacje takie mogą widnieć właśnie w Biurze Informacji Gospodarczej. Analogicznie, jak ma to miejsce w przypadku BIK-u, tutaj również możemy pobrać raport, który wykaże nasze zadłużenie.

 

Krajowy Rejestr Długów

W poszukiwaniu ewentualnych długów warto sprawdzić także, czy figurujemy w Krajowym Rejestrze Długów. Do bazy trafiają dłużnicy, którzy zalegają ze spłatą co najmniej 200 zł przez co najmniej 60 dni (choć zazwyczaj w KRD widnieją dłużnicy zalegający z większymi spłatami). Na listę KRD można trafić nie płacąc za czynsz, mandat, abonament telefoniczny, kredyt, pożyczkę czy poprzez nie wywiązywanie się z obowiązku alimentacyjnego. Aby zweryfikować poziom zadłużenia w KRD konieczne będzie założenia konta na portalu - cała procedura jest prosta, ale wymagane jest podanie danych osobowych oraz wylegitymowanie się odpowiednim dokumentem potwierdzającym tożsamość.

 

Podpowiadamy, jak odnaleźć i zweryfikować długi

Może się zdarzyć jednak tak, że we wskazanych miejscach (BIK, BIG, KRD) nie odnajdziemy wszystkich swoich długów. Gdzie jeszcze powinniśmy szukać, aby zweryfikować swoją sytuację i realny poziom zadłużenia?

Dobrym pomysłem będzie z pewnością sprawdzenie rodzinnej korespondencji – firmy windykacyjne regularnie wysyłają monity z informacją o stanie zadłużenia i wezwaniem do uiszczenia opłat. Osoby, które zmieniały adres zamieszkania, mogą mieć oczywiście w tym przypadku utrudnione zadanie, lecz zawsze można np. zapytać nowych lokatorów lub członków rodziny, czy podobny list nie trafił do ich skrzynki pocztowej.

 

Sprawdź swój rachunek bankowy

Kolejną rzeczą, którą możemy zrobić na własną rękę w celu ustalenia długów, jest sprawdzenie konta bankowego. Może się okazać, że na rachunku istnieje np. zajęcie komornicze. W takiej sytuacji należy zwrócić się do banku, w którym mamy konto, z prośba o udostępnienie informacji o komorniku prowadzącym sprawę oraz sygnaturze akt. Posiadając takie dane można następnie skontaktować się z komornikiem, który pomoże nam w uzyskaniu akt prawy w konkretnym sądzie. Stąd już krótka droga do tego, aby uregulować status zadłużenia oraz ustalić plan jego spłaty. W sądzie możemy jednocześnie dowiedzieć się, czy prowadzone są wobec nas sprawy przez innego komornika – musimy pamiętać o tym, że postępowań w toku może być kilka i nie muszą być one prowadzone przez tego samego komornika.

 

Jak powinien postępować dłużnik wobec firmy windykacyjnej?

Dług wielu osób trafia też do firm windykacyjnych. W takiej sytuacji należy postępować nieco inaczej, zalecana jest tu ostrożność. Jeśli podejrzewamy, że jesteśmy dłużnikiem firmy windykacyjnej, musimy uzyskać od jej przedstawicieli konkretne informacje i mieć na uwadze to, że przez nieostrożność możemy np. uznać dług, który wszedł na ścieżkę przedawnienia. Jak więc postępować tak, aby nie działać na swoją niekorzyść? Do firmy windykacyjnej najlepiej wysłać list z własnymi danymi oraz zapytaniem, czy prowadzone są wobec nas jakieś postępowania, czego dotyczy zadłużenie i jaka jest kwota ewentualnego zadłużenia. Warto dowiedzieć się także, czy dług został uprawomocniony przez sąd i jaka jest sygnatura takich akt.

 

Pomoc dla zadłużonych – kancelaria antywindykacyjna

Wymienione działania z pewnością przybliżą nas do tego, aby uregulować status zadłużenia. W sytuacji, w której nie chcemy działać na własną rękę np. z powodu baku czasu, możemy skorzystać z pomocy kancelarii antywindykacyjnych takich jak nasza. Od wielu lat wspieramy klientów indywidualnych i firmy, proponując szereg rozwiązań, dzięki którym możliwe będzie uporządkowanie spraw finansowych.

Reprezentujemy naszych klientów w postępowaniach sądowych i pozasądowych oraz pomagamy w negocjacjach i wypracowaniu dogodnego modelu spłaty długu wobec wierzycieli. Osoby korzystające z pomocy kancelarii windykacyjnej mogą uzyskać pomoc w anulowaniu długu, rozłożeniu go na raty lub odroczeniu jego spłaty. Wskazujemy rozwiązania prawne dopasowane do możliwości i potrzeb, pokazując że ze spirali długów można wyjść, pod warunkiem, że podejmiemy odpowiednie działania. Za każdym razem pochylamy się nad konkretnym przypadkiem i analizujemy sytuację finansową klienta bądź przedsiębiorstwa. W dalszej kolejności ustalamy plan działania oraz podejmujemy kroki prawne, które mają chronić majątek klienta przed windykacją.

 

Pomagamy w oddłużaniu klientów indywidualnych i przedsiębiorstw

Na rzecz naszych klientów pracują doświadczeni prawnicy oraz eksperci w swojej dziedzinie. Dzięki temu zaufało nam do tej pory wielu klientów, z których opiniami można zapoznać się na stronie kancelarii antywindykacyjnej. Z pytaniami można się do nas zgłaszać telefonicznie lub mailowo – zapraszamy również do umawiania niezobowiązujących spotkań, w trakcie których omówimy problem i ustalimy, co możemy zrobić, aby ochronić interesy klienta. Siedziba kancelarii antywindykacyjnej mieści się w Poznaniu, ale z naszej pomocy korzystają osoby oraz przedsiębiorstwa z różnych zakątków Polski.