Zarządzanie finansami – jak uczyć tego dzieci?

Zarządzanie finansami to ważny temat, który warto poruszyć w dniu takim, jak Dzień Młodzieży, który obchodzony jest w Polsce 10 listopada. Poniżej udzielimy kilka wskazówek dla rodziców jak w skuteczny sposób edukować finansowo swoje dzieci.

 

Edukacje dotyczącą zarządzania finansami najlepiej rozpocząć już na etapie przedszkolnym.

 

Jeśli wydaje się to czymś absurdalnym i pojawiają się w głowie myśli: „Jak nauczyć 5-latka oszczędzania?”, odpowiadamy - uświadamiać. Można to robić podczas ponadczasowej zabawy w sklep, poprzez czytanie przed snem opowiadań nawiązujących do zakupów oraz przy pomocy skarbonki. Dzięki tym czynnościom dziecko dowiaduje się, że pieniądze nie spadają z nieba, lecz pochodzą z pracy. Skarbonka wyrabia nawyk oszczędzania i kreuje pozytywną otoczkę wokół tego procesu. Dzieci chętnie wrzucają do niej swoje monety, które otrzymują od bliskich. Dużą motywacją jest cel, na który oszczędzają, gdzie zazwyczaj jest to wymarzona zabawka czy ulubiona słodycz.


W kolejnych latach życia swojej pociechy warto zwracać uwagę na kwestie szacunku dla pieniędzy.


Można to robić za pomocą wprowadzenia planu kieszonkowego. Poprzez ustalenie, ile pieniędzy dziecko dostanie na swoje wydatki, sprawimy, że małymi krokami, wkroczy w świat zarządzania finansami. Dzięki temu nauczy się wydawać rozsądniej i zyska świadomość na temat ich wartości. Wierzymy, że z czasem w swoim planie wydatków, znajdzie również przestrzeń na oszczędzanie.


W okresie nastoletnim warto pomyśleć o założeniu konta dla swojego dziecka.

 

Banki w swojej ofercie prezentują oferty kont dla młodzieży od 13 lat. Wniosek o założenie takiego konta składa rodzic. Za prowadzenie takiego rachunku bank zazwyczaj nie pobiera opłat. Dzięki posiadaniu własnego konta nastolatek zyskuje większą świadomość i poczucie odpowiedzialności za swoje decyzje finansowe. Istotne w tym wieku jest motywowanie do spełniania marzeń. Jeśli Twoja córka pragnie tabletu czy wyjazdu na obóz do Włoch, motywuj ją do mądrego zarządzania swoim kontem.


Tłumacz, że mądre oszczędzanie to gwarancja realizacji swoich planów.


Warto angażować swoje pociechy w ekonomiczne gry planszowe i rozmowy o planowaniu Waszego budżetu domowego, w tym wydatków takich jak np. listy zakupów czy analizie ofert wakacyjnych oraz ich opłacaniu.


Ostatnią wskazówką dotyczącą zarządzania finansami wśród młodzieży będzie stare przysłowie, które brzmi: „Dobry zwyczaj - nie pożyczaj”.


Pożyczanie pieniędzy może zakończyć się problemami i konfliktami. Jednakowo, jeśli twoje dziecko będzie chciało komuś pożyczyć, ale również otrzymać od kogoś pomoc finansową. Warto uświadomić nastolatków, że nie mają żadnej pewności na to, że uda im się oddać pożyczone pieniądze oraz odzyskać od swoich dłużników. Zwrócenie uwagi na aspekt pożyczek i ich skutków pozwala zachować młodzieży zdrowy rozsądek, a może nawet w przyszłości zabezpieczyć przed wpadnięciem w spirale zadłużeń.