Postępowanie egzekucyjne

Zawieszenie postępowania komorniczego w szczegółach

Przede wszystkim warto wiedzieć, że zawieszenie postępowania egzekucyjnego polega na wstrzymaniu czynności wykonywanych przez komornika i może ulec zawieszeniu w całości lub w części. 

 

Dochodzi do niego w przypadku pojawienia się tymczasowej przeszkody uniemożliwiającej prowadzenie dalszego postępowania egzekucyjnego (np. brak zarobków dłużnika), a więc będzie ono kontynuowane po ustaniu tej przeszkody (gdy dłużnik np. znajdzie pracę i zacznie zarobkować).

 

Zawieszenie postępowania możliwe jest również w momencie śmierci dłużnika lub wierzyciela. Przyczyną zawieszenia egzekucji komorniczej może być również utrata zdolności procesowej dłużnika bądź wierzyciela, np. na skutek ich ubezwłasnowolnienia. Jeśli sąd uchylił wykonalność tytułu wykonawczego, również wówczas postępowanie komornicze może zostać zawieszone. Dzieje się tak, gdy nie ma możliwości doręczenia nakazu zapłaty dłużnikowi ze względu na brak znajomości jego adresu zamieszkania, wyjazd za granicę czy z uwagi na pierwotny brak zdolności sądowej.

 

Zgodnie z obowiązującym prawem, postępowanie egzekucyjne może zostać wstrzymane:

  • na wniosek dłużnika – na każdym etapie prowadzonej sprawy, pod warunkiem wykazania odpowiedniego uzasadnienia i wskazania odpowiednich przesłanek prawnych, np. jeśli dłużnik porozumiał się z wierzycielem lub wniósł odpowiednie gwarancje spłaty zadłużenia,
  • na wniosek wierzyciela – np. na skutek zawarcia ugody z dłużnikiem, wierzyciel może bez żadnych konkretnych uzasadnień wnieść o zawieszenie postępowania,
  • z urzędu – postępowanie zawiesza komornik, może się tak zdarzyć, gdy wierzyciel lub dłużnik umrą, albo stracą zdolność procesową (np. ubezwłasnowolnienie). Możliwe jest to również w przypadku złożenia skargi na czynności komornicze pod warunkiem pozytywnego rozpatrzenia tej skargi,
  • z mocy prawa – np. na skutek bankructwa konsumenckiego dłużnika, jeśli upadłość konsumencka zostanie ogłoszona po wydaniu orzeczenia o wszczęciu egzekucji komorniczej, a więc w trakcie trwającej egzekucji.
0
Feed

Komentarze

05/02/2021 przez Magdalena Wadowska

Blokada środku na koncie

16/02/2021 przez Agnieszka

Witam, mam postępowanie komornicze w tej chwili nie mam dochodów spłaciłam połowę zadłużenia mam zabezpieczenie spłaty długu a ten komornik nie chce się dogadać wycena mojej działki to prawie połowa długu koszty z dnia na dzień rosną to są duże koszty w stosunku długu. mam też inne zajęcia małe i żaden komornik nie postępuje. nie mogę pisać maila bo i tak nie odpowiada a telefonicznie przyjmuje interesantów jednego dnia dla mnie to dziwne proszę o wiadomość czy można cos z tym zrobić proszę pisać jeśli potrzebne będą jakieś dokumenty

19/03/2021 przez Alicja

Witam chcialam spytac jakie sa koszty w panstwa j ancelari pisma o od stapieniu komornika.Dziekuje

20/10/2021 przez Danuta

Witam,komornik zamroził mi pieniądze na koncie. Czy można odblokować ? I czy komornik może zająć dopłaty rolnicze.?

04/11/2021 przez Maciej

Witam, Komornik potrąca mi z renty dług ale nie wiem za co bo nie dostałem żadnych dokumentów. Czy moge zlozyc wniosek o wstrzymanie egzekucji, a jeśli tak, to do kiedy, np. dopóki nie dogadam sie z wierzycielrm, czy określić wprost, ze np na 3 miesiące?

22/11/2021 przez Wojtek

Po jakim czasie komornik zawiesi egzekucję na wniosek wierzyciela?

30/11/2021 przez Wioletta Blok

Szykuje mi się operacja kręgosłupa i prawdopodobnie będę na dłuższym zwolnieniu czy wtedy mogę wnioskować o zawieszenie egzekucji na czas trwania zwolnienia?

17/01/2022 przez Agnieszka

Dzień dobry,zawiesiłam u komornika egzekucję komornicza w sprawie alimentow,ponieważ zawarłam ugodę z dłużnikiem.Mimo zawartej ugody komornik potrącił dłużnikowi kwotę alimentów,czy to zgodne z prawem?czy zawieszenie egzekucji nie wiąże się z nie ściąganiem już długu od dłużnika?

03/04/2022 przez siano

W praktyce rzadko kiedy wierzyciel godzi się na zawieszenie egzekucji a tym rzadziej na umorzenie ponieważ wtedy musi zapłacić komornikowi spore koszty: https://pamietnikwindykatora.pl/umorzenie-postepowania-egzekucyjnego-na-wniosek-wierzyciela-koszty/ Od powstania długu do wydania prawomocnego orzeczenia sądowego jest tyle czasu, że wtedy może dogadywać się z wierzycielem a nie dopiero na etapie egzekucji.

18/04/2022 przez

Zostaw komentarz