Strona główna FAQ
Jakie są dane kontaktowe do Działu Obsługi Klienta?
Z Działem Obsługi Klienta można skontaktować się zarówno telefonicznie, jak i mailowo w godzinach 7-19.
Tel. 537-556-678
Email. dok@kancelaria-pomoc.pl
Na prośbę Klienta przygotujemy spotkania osobiste z Konsultantem (pod warunkiem wcześniej ustalonego terminu), które może zostać przeprowadzone w godzinach 8-16.
Możliwa jest również wysyłka korespondencji pocztą tradycyjną na poniższy adres:
Kancelaria Pomocy Dłużnikom
Dział Obsługi Klienta
Ul. Kmieca 3
61-654 Poznań
Otrzmałem/am pismo z sądu! Co robić?
Szanowni Państwo,
uprzejmie prosimy o przesłanie zdjęć (pełnej dokumentacji) na e-maila oraz o jak najszybszą wysyłkę tych pism na adres Kancelarii wraz z kopertą, w której przyszły. Mamy tylko 14 dni od daty odbioru pism przez Państwa, aby złożyć stosowny sprzeciw.
Prosimy również o bardzo ważną informację - kiedy zostały odebrane te dokumenty?
Co może zająć komornik sądowy?
– Wynagrodzenie u pracodawcy (z tytułu każdej umowy cywilnoprawnej oraz umowy o pracę). W przypadku umowy o pracę komornik może zająć 50% (lub 60% w przypadku zadłużeń alimentacyjnych). Polskie prawo określa istnienie kwoty wolnej od zajęcia, która w 2022 roku wynosi 3010 złotych brutto, co jest równowartością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Taką właśnie sumę komornik musi zostawić dłużnikowi, którego zarobki przekraczają minimalną krajową. Umowy cywilnoprawne co prawda nie są objęte żadną ochroną. Jeśli jednak jest to jedyne źródło utrzymania dłużnika – podlegają tym samym warunkom ochrony jak umowa o pracę. W tym przypadku jednak, należy to odpowiednio wcześniej zgłosić komornikowi.
– Rachunek bankowy. Komornik ma prawo zablokować rachunek dłużnika i przejmować wszystkie wpływy na konto powyżej kwoty wolnej od zajęcia komorniczego. Kwota ta wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia.
– Emerytura/renta. Komornik może zająć wszystko powyżej 75% minimalnej emerytury – w roku 2022 minimalna emerytura wynosi 1312 zł brutto, co oznacza, że kwota wolna od zajęcia to minimum 984 zł.
– Nieruchomości oraz ruchomości np. sprzęty AGD/RTV, samochody i inne pojazdy, komputery, wyposażenie mieszkania, działkę, garaż lub nawet dom/mieszkanie.
Jakie wpływy wolne są od zajęć komorniczych?
Wolne od zajęcia komorniczego są wpływy z tytułów alimentów, świadczenia rodzinne np. 500+, zasiłki dla opiekunów, świadczenia uzyskiwane od pomocy społecznej, wychowawcze i pielęgnacyjne.
Co to jest upadłość konsumencka i czy warto do niej dążyć?
W przypadku upadłości konsumenckiej umarza się znaczną część długu (mowa średnio o 70-80%) i spłaty pozostałości w dogodnych ratach, bez względu na wysokość zadłużenia lub ciążące egzekucje komornicze. Czasem udaje się umorzyć całość zobowiązań, jednak nie jest to częste. Ogłaszając upadłość, cały Twój majątek wchodzi w skład tzw. masy upadłościowej, która ma służyć do zaspokojenia roszczeń wierzycieli. Oznacza to, że zostaną spieniężone wszystkie lub część Twoich: - nieruchomości, - ruchomości, - wierzytelności, - innych praw majątkowych. Nie zostaną Ci zabrane jednak przedmioty potrzebne do codziennego użytku i pracy, zapasy żywności i niezbędne sprzęty domowe, lekarstwa czy przedmioty o nieznacznej wartości. Nie zostaniesz również bez dachu nad głową.
Kiedy trafia się do Biura Informacji Kredytowej?
Do rejestru BIK trafiają wszystkie osoby, które korzystały w przeszłości lub korzystają obecnie z kredytów, pożyczek, kart kredytowych, limitów, debetów na kontach oszczędnościowych itp. Jeśli kredytobiorca spłaca regularnie swoje zadłużenie, tworzy pozytywną historię kredytową, która umożliwi mu późniejsze korzystanie z kolejnych kredytów. Jeśli jednak ma problemy z regularnym spłacaniem rat, taka informacja również pojawi się w rejestrze utrudniając zaczerpnięcie następnych produktów kredytowych.
Czy podejmując się współpracy otrzymam zajęcie komornicze?
Podczas współpracy KPD chroni wszystkich Klientów przed zajęciem komorniczym. Kluczowe jest, aby otrzymane pismo sądowe (pozew, nakaz) przekazać nam w oryginale w terminie do 14 dni od daty odbioru. To konieczne, abyśmy mogli podjąć odpowiednie czynności i uchronić Klienta przed zajęciem komorniczym.
Dostałem/am SMS/e-mail że przyjedzie windykator terenowy. Co robić?
Szanowni Państwo,
prosimy o ignorowanie takich wiadomości, iż nie zawsze windykator wywiązuje się z smsów które napisał – jest to inna forma zastraszenia Państwa przez windykację. Nie mniej jednak, gdyby taka sytuacja miała miejsce, prosimy pamiętać, że jest to osoba, która za wszelką cenę będzie próbować od Państwa wynegocjować jakąkolwiek kwotę. W takim przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie unikanie kontaktu z windykatorem. Jeżeli będą się czuli Państwo w jakikolwiek sposób zastraszani lub nękani przez ww. windykację, wówczas prosimy o bezpośredni kontakt z najbliższym komisariatem policji, gdyż czynności te podlegają pod art. 190 a kk.
W związku z wyrażeniem zgody na wizytę windykatora (podpisując umowę z pożyczkodawcą) – pracownik z windykacji ma prawo przyjechać na wskazany w umowie adres.
Nie ma natomiast prawa do:
- Wchodzenia do domu, bez zgody właściciela,
- Zastraszania,
- Rozmowy o problemach finansowych klienta z osobami trzecimi (sąsiadami, przełożonymi w pracy itp.),
- Wysyłania do miejsca pracy pism,
- Zajęcia wynagrodzenia oraz posiadanego majątku (tylko komornik ma do tego prawo).
Komornik zabrał mi świadczenie/500 plus/rentę. Dlaczego?
Szanowni Państwo,
Komornik Sądowy nie ma prawa pobierać środków z tytułu świadczeń/500+/renty. Jeżeli doszło do takiej sytuacji można samodzielnie złożyć skargę na czynności komornicze lub może to zrobić nasza Kancelaria.
Nie mam zajęcia komorniczego, a zostały mi zabrane środki z konta! Dlaczego?
Czy na pewno nie otrzymali Państwo żadnej dokumentacji komorniczej? Proszę skontaktować się z bankiem i pozyskać informację na jaki cel zostały pobrane środki. Być może przy podpisywaniu umowy pożyczkowej podpisali Państwo także dyspozycję z wierzycielem upoważniającą go do samodzielnego pobierania rat? Jeśli tak, proszę o informację, prześlemy Państwu odpowiednie dokumenty, aby dyspozycja została wypowiedziana. Dzięki temu wierzyciel nie będzie mógł więcej pobrać pieniędzy z Państwa konta.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie? Zadzwoń do nas
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami
oddzwonimy do Ciebie w ciągu 24h