Co może zająć komornik sądowy?
– Wynagrodzenie u pracodawcy (z tytułu każdej umowy cywilnoprawnej oraz umowy o pracę). W przypadku umowy o pracę komornik może zająć 50% (lub 60% w przypadku zadłużeń alimentacyjnych). Kwota wolna od zajęcia jest równa minimalnej krajowej – na rok 2019 jest to kwota 2250zł brutto miesięcznie. Umowy cywilnoprawne co prawda nie są objęte żadną ochroną. Jeśli jednak jest to jedyne źródło utrzymania dłużnika – podlegają tym samym warunkom ochrony jak umowa o pracę. W tym przypadku jednak, należy to odpowiednio wcześniej zgłosić komornikowi.
– Rachunek bankowy. Komornik ma prawo zablokować rachunek dłużnika i przejmować wszystkie wpływy na konto powyżej kwoty wolnej od zajęcia komorniczego. Kwota ta wynosi 75% minimalnego wynagrodzenia.
– Emerytura/renta. Komornik może zająć wszystko powyżej 75% minimalnej emerytury – w roku 2019 minimalna emerytura wynosi 1100 zł brutto, co oznacza, że kwota wolna od zajęcia to minimum 825 zł.
– Nieruchomości oraz ruchomości np. sprzęty AGD/RTV, samochody i inne pojazdy, komputery, wyposażenie mieszkania, działkę, garaż lub nawet dom/mieszkanie.
Jakie wpływy wolne są od zajęć komorniczych?
Wolne od zajęcia komorniczego są wpływy z tytułów alimentów, świadczenia rodzinne np. 500+, zasiłki dla opiekunów, świadczenia uzyskiwane od pomocy społecznej, wychowawcze i pielęgnacyjne.
Co to jest upadłość konsumencka i czy warto do niej dążyć?
Upadłość konsumencka to postępowanie sądowe przewidziane dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej i stali się niewypłacalni. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy warto do niej dążyć – z jednej strony pomaga w umorzeniu zobowiązań konsumenta, ale z drugiej strony konsument traci cały swój majątek.
Kiedy trafia się do Biura Informacji Kredytowej?
Do rejestru BIK trafiają wszystkie osoby, które korzystały w przeszłości lub korzystają obecnie z kredytów, pożyczek, kart kredytowych, limitów, debetów na kontach oszczędnościowych itp. Jeśli kredytobiorca spłaca regularnie swoje zadłużenie, tworzy pozytywną historię kredytową, która umożliwi mu późniejsze korzystanie z kolejnych kredytów. Jeśli jednak ma problemy z regularnym spłacaniem rat, taka informacja również pojawi się w rejestrze utrudniając zaczerpnięcie następnych produktów kredytowych.
Masz pytania?
Skontaktuj się z nami