22 grudnia, 2022

Czy komornik może zabrać 500+ ?

Polityka prorodzinna w naszym kraju zmieniła się, kiedy w 2016 roku, w ramach flagowego programu rządowego, wprowadzono dodatkowe świadczenie „Rodzina 500 +”. W założeniu pomoc finansowa miała wpłynąć korzystnie na krajową demografię i dzietność, a także pozwolić rodzicom na zapewnienie dzieciom lepszych warunków do rozwoju.

500 złotych co miesiąc wpływa na konta bankowe osób, które dopełniły formalności i złożyły wniosek o świadczenie. Co jednak w sytuacji, w której rodzice lub jeden z rodziców posiada długi? Czy komornik może zabrać świadczenie na poczet spłaty roszczeń wierzycieli? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w poniższym artykule.

Największy program socjalny – dla każdej rodziny z dzieckiem

Program „Rodzina 500 +” przyczynił się, jak dowodzą eksperci, do poprawy sytuacji materialnej wielu rodzin. W ramach tego programu rodzinom z dziećmi na utrzymaniu przysługuje świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł na dziecko w wieku do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochód osiągany przez poszczególnych członków rodziny. Miesięcznie świadczenie wypłacane jest ok. 6 milionom rodzin wychowujących dzieci. Wielu ekspertów wskazuje co prawda, że program nie przyczynił się do wzrostu dzietności, co było jednym z jego celów, lecz w wielu przypadkach świadczenie niewątpliwie wpłynęło korzystnie na sytuację finansową poszczególnych gospodarstw domowych. Bez względu też na kontrowersje, jakie budzi rządowy pomysł na poprawę sytuacji finansowej rodzin, faktem jest, że ze świadczenia korzystają miliony osób, co czyni z programu jeden z filarów polityki socjalnej i tzw. państwa opiekuńczego.

Komornik nie ma prawa zająć świadczeń z programu „Rodzina 500 +”

Tak jak wszystkie świadczenia wychowawcze przyznawane w kraju przez instytucje państwowe, tak i w przypadku „500 plus” obowiązuje zasada chroniąca środki przed zajęciami komorniczymi. Comiesięczne wypłaty na opiekę nad dziećmi są chronione przepisami prawa, które wskazują, że nie można pozbawiać rodziców dostępu do nich i przeznaczać ich na przykład na spłatę długów. Panujące powszechnie przekonanie, że komornik sądowy może zająć dowolne środki finansowe, nie jest prawdą.

Kim jest komornik sądowy i jakie ma uprawnienia?

Przypomnijmy, że komornik sądowy to funkcjonariusz publiczny, działający przy sądzie rejonowym. Zajmuje się on najczęściej egzekucją długów w sytuacji, w której wierzycielowi czy firmie windykacyjnej nie udało się wyegzekwować zapłaty długu. Komornik sądowy jest częścią systemu prawnego, który odpowiada za realizację orzeczenia sądu. Najczęściej jego działania sprowadzają się do ściągnięcia z majątku dłużnika należności dla wierzyciela. Z komornikiem dłużnik ma do czynienia w sytuacji, w której nie zastosował się do orzeczenia sądu i nie uregulował swojego długu – dopiero wówczas komornik wszczyna postępowanie na życzenie wierzycieli.

Egzekucja może dotyczyć między innymi konta bankowego, ruchomości i nieruchomości czy wynagrodzenia. Działania komornika są ściśle regulowane przez prawo, które zabrania mu blokowania środków takich jak: zasiłek macierzyński i ojcowski, zasiłek pielęgnacyjny i socjalny, renty rodzinne, alimenty czy zapomogi przyznawane rodzinom przez samorządy. Ta sama zasada dotyczy pieniędzy z programu „Rodzina 500 +”.
Komornik sądowy zajął 500 plus. Co dalej?

Praktyka pokazuje jednak, że zdarzają się sytuacje, w których komornik zajmuje środki przeznaczone na opiekę nad dzieckiem. Kiedy tak się dzieje? Na przykład wówczas, kiedy zajęciem komorniczym objęte jest konto bankowe, na które wpływa świadczenie. Jest to jeden ze sposobów na odzyskanie długu i przekazanie go wierzycielom, z którego komornicy korzystają najczęściej. Egzekucja komornicza z konta bankowego może więc w niektórych przypadkach prowadzić do windykacji niezgodnej z obowiązującym prawem. Co należy zrobić, kiedy środki ze świadczenia zostaną zablokowane?

W pierwszej kolejności należy skontaktować się z komornikiem, który dokonał egzekucji i zajęcia i powiadomić go o zaistniałej sytuacji. Zaleca się także, żeby o nieprawidłowym zajęciu powiadomić sąd rejonowy, przy którym działa komornik. Jeśli doszło do pomyłki i świadczenie 500 plus zostało zamrożone wraz z innymi środkami z konta bankowego, należy sprawę zgłosić także do banku, w którym prowadzimy rachunek. Bank w tej sytuacji również ponosi odpowiedzialność za zablokowanie dostępu do środków pochodzących z rządowego programu socjalnego. Co jeszcze można zrobić, żeby odzyskać 500 plus? W sytuacji, w której doszło do pomyłki i naruszenia przepisów prawnych, można zwrócić się też o pomoc do kancelarii specjalizujących się w antywindykacji.

Pomoc kancelarii antywindykacyjnej

Klientów naszej kancelarii obejmujemy opieką i doradzamy, co zrobić, kiedy przysługujące nam świadczenie na dziecko zostało przeznaczone na spłatę długów przez komornika. Od lat zajmujemy się między innymi uchylaniem egzekucji, starając się działać na rzecz klientów. Być może w Waszym przypadku będzie konieczne podjęcie stanowczych działań, takich jak złożenie skargi na czynności komornika. Wówczas warto zdać się na prawników posiadających doświadczenie w sporządzaniu tego typu pism. Nasza kancelaria antywindykacyjna każdego dnia pomaga klientom w wyjściu ze spirali długów. Jeśli szukacie specjalistów, którzy będą Was wspierać w dochodzeniu własnych praw oraz pomogą Wam uregulować sprawy finansowe, kontakt z naszymi konsultantami może przynieść Wam rozwiązanie dotychczasowych problemów.

Wchodząc na naszą stronę zobaczycie formularz kontaktowy do wypełnienia. Jeśli jednak interesuje Was bardziej bezpośrednia forma kontaktu, zapraszamy do telefonowania. W trakcie rozmowy postaramy się ustalić, na czym polega problem, a następnie przedstawić możliwe rozwiązania. Nasza infolinia działa od poniedziałku do piątku w godzinach 7-19. Zachęcamy też do zapoznania się z informacjami na temat naszej kancelarii oraz usług. W naszej codziennej pracy pomagamy w oddłużaniu osób fizycznych, wspieramy klientów w ogłaszaniu upadłości konsumenckiej.

ul. Kmieca 3
61-654 Poznań,
woj. wielkopolskie

NIP: 7792518614
Strona internetowa:
Proformat

Wyślij swoje CV

Rozpatrzymy każdą kandydaturę.

    Zapisz się do Newslettera

    i bądź na bieżąco z informacjami ze świata finansów i prawa!
    Zgoda*