24 stycznia, 2022

Jak spłacić stare długi?

Nowy rok to często czas podsumowań i składania przyrzeczeń. To także moment, w którym podejmujemy próby uporządkowania spraw finansowych. A te bywają niezwykle skomplikowane oraz czasochłonne. Nie ulega jednak wątpliwości, że uregulowanie długów to nie tylko nasz obowiązek, ale i działanie, dzięki któremu zyskamy lepsze samopoczucie i odzyskamy panowanie nad domowym budżetem. Regularnie dzielimy się radami, jak pozbyć się starych zobowiązań finansowych. Nie inaczej będzie tym razem – zapraszamy do lektury!

Długi – duży problem, który dotyczy wielu z nas

Wielokrotnie wspominamy o tym, że polskie społeczeństwo jest mocno zadłużone. Dane regularnie publikowane przez Główny Urząd Statystyczny czy Biuro Informacji Kredytowej wyraźnie wskazują na to, że Polacy chętnie sięgają po chwilówki, pożyczki i kredyty, ale nie zawsze są na bieżąco z ich spłatą. Szacuje się, że średnie zadłużenie Polaków wynosi aż 25 tysięcy złotych. W przypadku rekordzistów mowa jest zaś o kwotach z sześcioma zerami na końcu.

Godne odnotowania jest to, że szczególnie szybko rośnie zadłużenie najmłodszej grupy Polaków do 35. roku życia. W przeprowadzonym niedawno na zlecenie KRD badaniu 30 proc. ankietowanych przyznało, że nie radzi sobie ze spłatą długów, a 62 proc. czuło się przytłoczonych koniecznością spłaty zobowiązań finansowych.

Przełom roku zaś to czas, w którym część dłużników na poważnie myśli o uporządkowaniu swoich spraw finansowych i podejmuje w tym kierunku konkretne kroki. Od czego zacząć spłatę starych długów?

Od czego rozpocząć spłatę starych zobowiązań finansowych?

W pierwszej kolejności należy odnaleźć wszystkie długi. To kluczowe, ponieważ da nam pojęcie o skali zadłużenia. Ta pozornie prosta czynność wielu osobom może sprawić nie lada kłopot, ponieważ część długów, które zostały sprzedane np. firmom windykacyjnym, trudno namierzyć. W poprzednim wpisie na naszym blogu wspominaliśmy o tym, co należy zrobić i jakie kroki przedsięwziąć, aby odnaleźć wszystkie zobowiązania finansowe, które na nas spoczywają. Przypomnijmy, że dobrym pomysłem będzie zasięgnięcie informacji w Krajowym Rejestrze Długów, Biurze Informacji Kredytowej, Biurze Informacji Gospodarczej, a także w Sądach Rejonowych. W przypadku KRD, BIK oraz BIG uzyskanie informacji, która nas interesuje, jest stosunkowo proste, a wszystkich formalności możemy dopełnić przez internet. Nieco więcej zaangażowania będzie wymagało uzyskanie informacji z sądów.

Przyjęcie strategii działania zwiększa szansę na uporanie się z długami

W momencie, kiedy będziemy mieć pełny wgląd w skalę zadłużenia, możemy przystąpić do nakreślenia planu spłaty. Schemat ułatwi nam trzymanie się postanowienia, konsekwencja bowiem jest w przypadku uregulowania finansów połową sukcesu. Analiza sytuacji pozwoli na nowo zdefiniować cele i zaplanować domowy budżet z uwzględnieniem wszystkich zobowiązań. Warto też wiedzieć, że faktyczne zadłużenie może się okazać mniejsze niż sądziliśmy. Jak to możliwe?

Negocjacje i ugoda – skuteczny sposób na uporządkowanie spraw finansowych

Jeśli wiemy, gdzie znajdują się nasze stare długi – jaki komornik zajmuje się naszą sprawą lub jaka firma windykacyjna wykupiła nasz dług, możemy rozpocząć starania o anulowanie np. części zobowiązania lub negocjacji mających na celu korzystne rozłożenie spłat na raty. To świetne i praktyczne rozwiązanie dla każdego, kto nie jest w stanie spłacić całości zadłużenia od razu i nie dysponuje środkami finansowymi, które mogłyby pokryć długi.

Kancelaria antywindykacyjna – pomoc dla dłużników

W tym miejscu warto wspomnieć o kancelariach antywindykacyjnych takich jak nasza. Od lat wspieramy dłużników i staramy się działać w ich interesie. Po pomoc do nas zgłaszają się m.in. osoby, które pragną obniżyć swój dług i negocjować z wierzycielami lub dochodzić swoich racji przed sądem. Grupa naszych ekspertów wyspecjalizowanych w tego typu sprawach wspiera klientów we wszelkich działaniach, które mają prowadzić do uporządkowania finansów.

Długi można negocjować i umarzać

Wbrew pozorom, wiele spraw o anulowanie długów lub umorzenie części zobowiązania, można wygrać. Przemyślana obrona przynosi skutek – najlepszym na to dowodem są sądowe wyroki, korzystne dla dłużników, których na przestrzeni choćby ostatnich lat nie brakowało. Satysfakcjonujące rozwiązania można także uzyskać poprzez prowadzenie negocjacji z wierzycielami. Firmy windykacyjne czy fundusze inwestycyjne są często żywotnie zainteresowane zawieraniem ugody i zasiadaniem do stołu negocjacyjnego. Aby ugoda była jak najkorzystniejsza, warto zwrócić się o pomoc do kancelarii specjalizujących się w tego typu działaniach. Nasi eksperci mają na tym polu duże doświadczenie i potrafią doprowadzić do rozwiązania, które usatysfakcjonuje wszystkie strony biorące udział w sprawie. Finał negocjacji w sprawie umorzenia części długu lub rozłożenia spłaty na raty nigdy nie jest do końca znany, ale możliwe jest wypracowanie ugody, która np. zobowiązuje dłużnika do spłaty nawet o połowę mniejszej kwoty całego zobowiązania.

Oddłużanie osób fizycznych – pomoc prawna

W naszej codziennej pracy dobro klienta zawsze stawiamy na pierwszym miejscu – to dla nas priorytet. Nie zapominamy jednocześnie o indywidualnym podejściu. W przypadku oddłużania jest to niezwykle istotne, ponieważ pozwala nam stworzyć klarowny plan, dopasowany do możliwości, ale i potrzeb klienta.

Oddłużanie to bardzo pojemny termin, pod którym kryje się szereg działań w ramach obowiązującego prawa. Wykorzystujemy je wszystkie po to, aby ułatwić naszym klientom odzyskanie płynności finansowej. Jesteśmy konsekwentni i rzetelnie informujemy klientów o tym, że proces oddłużania to długotrwałe działania wymagające zaangażowania i dużej determinacji. Na końcu drogi jednak okazuje się, że wysiłek popłaca, a widmo starych długów przestaje być problemem. W ramach pomocy udzielanej dłużnikom skrupulatnie analizujemy sytuację finansową, sporządzamy strategię, pośredniczymy w kontaktach z bankami, chronimy mienie i majątek klienta, zapobiegamy ewentualnym nadużyciom ze strony wierzycieli, a także podejmujemy się reprezentowania klientów w sądzie.

ul. Kmieca 3
61-654 Poznań,
woj. wielkopolskie

NIP: 7792518614
Strona internetowa:
Proformat

Wyślij swoje CV

Rozpatrzymy każdą kandydaturę.

    Zapisz się do Newslettera

    i bądź na bieżąco z informacjami ze świata finansów i prawa!
    Zgoda*