1 stycznia, 2023

Rosnące raty kredytów i rat – co robić?

Rosnące od miesięcy stopy procentowe to dla wielu kredytobiorców spory problem – wraz z nimi rośnie przecież wysokość rat. Jeśli dodać do tego wszechobecną inflację oraz rosnące ceny energii, okazuje się, że sytuacja finansowa wielu gospodarstw domowych wymaga pilnego przemodelowania. Tylko jak ustabilizować budżet i zyskać finansowy spokój w trudnych czasach?

Na naszych oczach spełnia się właśnie najgorszy ze scenariuszy, jakie przewidywali ekonomiści. Galopująca inflacja i drożejące ceny podstawowych produktów, w połączeniu z dynamicznie rosnącymi stopami procentowymi oraz niepewną sytuacją na rynku energetycznym sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać sposobów na racjonalizację domowego budżetu. To dobry moment na to, żeby na poważnie zastanowić się nad własnymi finansami, tym bardziej, że zarówno raty kredytów, jak i inflacja mogą rozpędzić się w najbliższych miesiącach jeszcze bardziej. Przewidywania długoterminowe ekonomistów też nie napawają obecnie optymizmem – nawet jeśli niekorzystna sytuacja gospodarcza się odwróci, zanim tego doczekamy, czeka nas po drodze najprawdopodobniej wiele wyrzeczeń.

Jak oszczędzać, żeby mieć na spłatę kredytów?

Pierwszym odruchem w takiej sytuacji jest jest zazwyczaj przyjrzenie się uważnie swoim wydatkom. Jest to prawidłowy odruch, dzięki któremu możemy nieco zaoszczędzić. Bardzo często okazuje się, że do naszego koszyka na zakupach trafia wiele niepotrzebnych produktów lub co miesiąc płacimy za subskrypcję kanałów, których nie oglądamy lub prenumeraty gazet, do których nie zaglądamy. W sytuacji, kiedy zaczyna brakować funduszy na opłacanie zobowiązań finansowych, warto także ograniczyć wydatki na rozrywkę i drobne przyjemności takie jak wyjścia do restauracji, kina czy teatru. To jednocześnie najprostsze rozwiązania, które można wdrożyć od razu.

Inni zaczynają też skrupulatnie rozpisywać domowy budżet i lepiej planować zakupy. Są to proste, dostępne dla każdego i doraźne sposoby na to, żeby zyskać lepszą kontrolę nad finansami. Część osób, mimo wdrożenia podobnych zabiegów, nadal ma problem ze spięciem domowego budżetu. Co w sytuacji, kiedy nasze starania są niewystarczające lub kiedy rata znowu wzrosła, burząc nasze dotychczasowe finansowe wyliczenia?

Rosnące raty kredytów hipotecznych – co robić w obliczy nowego wyzwania finansowego?

Obecnie z pomocą dla kredytobiorców przychodzą instytucje państwowe oraz banki. Jednym z największych problemów związanych z rosnącymi stopami procentowymi, jest spłacanie rat hipotecznych. Z myślą o tej grupie pożyczkobiorców powstała ustawa o wakacjach kredytowych. Korzystając z tego rozwiązania każdy, kto posiada aktywne zobowiązanie finansowe na nieruchomość, może zawiesić i przesunąć łącznie 8 rat. Jest to pomoc rządowa przewidziana na 2022 i 2023 rok. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze można przeznaczyć na uporządkowanie innych zobowiązań finansowych, utworzenie sobie „poduszki finansowej” lub nadpłacenie kapitału kredytu hipotecznego w celu obniżenia wysokości przyszłych rat.

Profesjonalna pomoc w oddłużaniu – kancelaria prawna

Wakacje kredytowe to pomoc, z której korzysta obecnie wiele osób. Niektórzy jednak posiadają znacznie więcej bieżących zobowiązań finansowych, w tym pożyczki konsumpcyjne, walutowe czy tzw. chwilówki, które w obecnej sytuacji i mimo wdrożenia planu oszczędzania, stają się trudne lub niemożliwe do spłacenia. Co można zrobić będąc w takim położeniu? Choć obecnie większość kredytobiorców radzi sobie jeszcze ze znajdywaniem środków na spłacanie rat, to część osób może nie mieć wkrótce takich możliwości. Wówczas dobrym pomysłem jest poszukanie wsparcia z zewnątrz. Nasza kancelaria prawna pomaga w oddłużaniu osób fizycznych, proponując szereg rozwiązań dopasowanych do potrzeb i możliwości klientów.

Proponujemy klientom indywidualne opracowaną ścieżkę stabilizowania budżetu. Oddłużanie to długotrwały proces, ale żeby go rozpocząć niezbędna jest dogłębna analiza sytuacji finansowej. Właśnie od tego zaczynamy pracę z klientami kancelarii. Ustalenie, ile miesięcznie wynoszą wszystkie zobowiązania finansowe jest kluczowe dla podjęcia dalszych działań, czyli ustalenia priorytetów w spłacie. Jest to ważne o tyle, że pomoże nam w uniknięciu narastających odsetek, które mogą być jedną z przyczyn zadłużenia osób fizycznych. Proces oddłużania to także rzetelna ocena możliwości finansowych i stworzenie strategii, dzięki której możliwe będzie utrzymanie płynności finansowej przy jednoczesnej sukcesywnej redukcji wysokości zobowiązań.

Wiemy, że obecna sytuacja związana z zawirowaniami geopolitycznymi, skutkami pandemii oraz inflacją i widmem recesji, to wielkie wyzwanie dla naszych klientów. Choć nie możemy sprawić, że zobowiązania znikną, jesteśmy w stanie nakreślić plan działania, dzięki któremu odzyskacie kontrolę nad finansami i zaczniecie racjonalnie zarządzać środkami, jakimi dysponujecie. Jako specjaliści od oddłużania osób fizycznych dysponujemy wiedzą i narzędziami niezbędnymi do przeprowadzenia sprawnego procesu stabilizowania budżetu.

Skontaktuj się z naszą kancelarią prawną

Jeśli zastanawiasz się, czy warto skorzystać z pomocy naszej kancelarii, skontaktuj się z nami telefonicznie lub poprzez specjalny formularz umieszczony na naszej stronie internetowej. W trakcie spotkania odpowiemy na wszystkie pytania, jak i przedstawimy naszą ofertę. Naszym celem jest zawsze poprawa kondycji finansowej domowego budżetu klientów, ochrona ich interesów oraz działanie na ich korzyść. Zachęcamy jednocześnie do zapoznania się z naszą ofertą i usługami. Więcej szczegółowych informacji na temat naszych działań możecie znaleźć na stronie internetowej kancelarii. Oprócz oddłużania osób fizycznych zajmujemy się także wsparciem dla właścicieli firm, którzy chcą restrukturyzować swoje przedsiębiorstwo. Kolejna naszą specjalizacją są procesy upadłościowe osób fizycznych. Zapraszamy także na naszego bloga, na którym regularnie dzielimy się naszą wiedzą i publikujemy artykuły związane między innymi z oddłużaniem.

ul. Kmieca 3
61-654 Poznań,
woj. wielkopolskie

NIP: 7792518614
Strona internetowa:
Proformat

Wyślij swoje CV

Rozpatrzymy każdą kandydaturę.

    Zapisz się do Newslettera

    i bądź na bieżąco z informacjami ze świata finansów i prawa!
    Zgoda*