17 listopada, 2023

Stan konta 87,65 zł a Ty wybierasz się na zakupy i imprezę?

Mężczyzna z pustym portfelem bez pieniędzy.

Wielu ludzi w pewnym momencie życia, staje przed dylematem, czy wydać ostatnie 87,65 złotych na chwilową przyjemność czy może jednak oszczędnie nimi dysponować. Dla niektórych osób takie rozważania to codzienność, a nie wyjątkowa sytuacja. Dlaczego tak się dzieje, i co zrobić, aby uniknąć finansowych tarapatów? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule, który jest nie tylko źródłem wiedzy, ale także inspiracją do odpowiedzialnych decyzji finansowych. Zapraszamy do lektury.

Zły przykład od rodziców?

Dla wielu z nas edukacja finansowa zaczyna się od domu. To rodzice uczą nas podstawowych zasad gospodarowania pieniędzmi, oszczędzania, i dbania o swoją przyszłość finansową. Niestety, nie każdy ma to szczęście, a niektórzy młodzi ludzie wchodzą w dorosłość z błędnymi przekonaniami na temat pieniędzy.

Jeden z naszych Klientów, Pan Adam, to dobry przykład tego, co może się wydarzyć, gdy brakuje właściwej edukacji finansowej. Jego rodzice nigdy nie uczyli go, jak zarządzać pieniędzmi. Wychowani w przekonaniu, że “dorosłość to imprezy i kupowanie tego, co się chce”, Pan Adam szybko zaczął wydawać każdą złotówkę, jaką zarobił. Wydawał na ubrania, elektronikę, i codzienne przyjemności, bez zastanawiania się nad konsekwencjami.

W krótkim czasie Pan Adam znalazł się w pułapce zadłużenia. Płacił kredytami i pożyczkami, nie zważając na rosnący dług. Był pewien, że “jakoś to będzie”, ale stan konta pod koniec miesiąca wynoszący 87,65 złotych przestał mu wystarczać na podstawowe potrzeby. To był moment, w którym zrozumiał, że coś musi się zmienić.

Pieniądze się mnie nie trzymają” – dlaczego?

Dla wielu osób zarządzanie pieniędzmi może być wyzwaniem. Może się wydawać, że pieniądze “są jak woda” i nie można ich zatrzymać. Jednak prawda jest taka, że każdy może nauczyć się kontrolować swoje finanse i oszczędzać, niezależnie od swojej sytuacji.

Jednym z pierwszych kroków do zrozumienia, dlaczego pieniądze “nie trzymają się” może być dokładne przeanalizowanie swojego wydatkowego stylu życia. Czy kupujesz rzeczy, których naprawdę potrzebujesz, czy może zawsze poszukujesz okazji i promocji? Czy regularnie zapisujesz się na różnego rodzaju abonamenty, które w rzeczywistości rzadko wykorzystujesz? Śledzenie swoich wydatków pomoże zidentyfikować obszary, w których można zaoszczędzić.

Warto także zastanowić się, czy planujesz swoje wydatki czy działasz impulsywnie. Planowanie budżetu to kluczowy element zdrowego zarządzania finansami. Określenie, ile pieniędzy chcesz przeznaczyć na konkretne cele, pomoże ci uniknąć nadmiernego wydawania.

Dla wielu osób w momencie braku pieniędzy jedynym wyjściem jest branie pożyczek. Nie widzą innego rozwiązania. Często prowadzi to do wpadnięcia w spiralę zadłużeń i najczęściej nie pomaga, a wręcz przeciwnie.

Skąd wziąć pieniądze na spłatę zadłużenia?

Jeśli już znalazłeś się w sytuacji zadłużenia, nie wszystko jest stracone. Istnieją różne sposoby, aby poprawić swój stan finansowy i zacząć spłacać długi. Oto kilka kroków, które warto rozważyć:

 1. Zrozum swoje zadłużenie: Pierwszym krokiem jest zrozumienie swojej sytuacji zadłużenia. Zidentyfikuj wszystkie kredyty, pożyczki i inne zobowiązania. Sporządź listę z kwotami, oprocentowaniem i terminami spłaty.
 2. Zbuduj budżet: Stwórz realistyczny budżet, uwzględniający zarówno koszty życia codziennego, jak i raty zadłużenia. Upewnij się, że masz wystarczające środki na spłatę zobowiązań.
 3. Oszczędzanie: Spróbuj ograniczyć zbędne wydatki i oszczędzać. Każda złotówka, którą zaoszczędzisz, może być przeznaczona na spłatę zadłużenia.
 4. Praca dodatkowa: Jeśli to możliwe, rozważ podjęcie dodatkowej pracy lub freelancing. Dodatkowe dochody mogą pomóc w szybszej spłacie długów.
 5. Wsparcie specjalistów: Jeśli masz poważne problemy finansowe, warto skonsultować się z doradcą finansowym, prawnikiem lub kancelarią. Osoby specjalizujące się w sprawach zadłużenia mogą wskazać Ci najlepsze wyjście z ciężkiej sytuacji.

Kredyt a pożyczka – różnice i pułapki

Kredyty i pożyczki to popularne rozwiązania finansowe, które pozwalają na zdobycie dodatkowych środków na różne cele i to “na już”. Jednak należy zrozumieć, że różnią się one istotnymi aspektami.

Kredyt to forma finansowania, w której bank lub inna instytucja udziela ci określonej kwoty pieniędzy na określony cel, np. zakup samochodu czy mieszkania. Kredyt zwykle jest udzielany na określony czas i podlega oprocentowaniu. Również kredyty mają regulamin oraz konkretny harmonogram spłat.

Pożyczka, z drugiej strony, to zazwyczaj mniejsza kwota pieniędzy, udzielana przez różne instytucje finansowe lub osoby prywatne. Pożyczki mogą mieć różne warunki spłaty i oprocentowanie, ale zwykle są krótsze i bardziej elastyczne niż kredyty.

Warto być bardzo ostrożnym przy braniu kredytów i pożyczek, ponieważ nierozważne korzystanie z tych usług może prowadzić do poważnych problemów finansowych. Przed podjęciem takiej decyzji zawsze dokładnie przeanalizuj, czy będziesz w stanie spłacić zobowiązanie zgodnie z warunkami umowy.

Odpowiedzialność finansowa się opłaca

Może się wydawać, że “jakoś to będzie” i że jedna pożyczka nie jest problemem. Jednak to my sami jesteśmy odpowiedzialni za swoje finanse, i nie ma sensu ignorować rosnącego zadłużenia.

Odpowiedzialność finansowa to klucz do stabilnej przyszłości. Oszczędzanie, planowanie budżetu, unikanie nadmiernego zadłużenia – to wszystko może pomóc w zapewnieniu sobie spokojnej przyszłości finansowej. Niezależnie od tego, czy jesteś młodym człowiekiem, który dopiero wchodzi w dorosłość, czy osobą starszą, która chce poprawić swoją sytuację finansową, zawsze warto działać z rozwagą i edukować się na temat finansów. Warto zwrócić uwagę na zagrożenia takich rozwiązań oraz edukować się w tym temacie, śledząc chociażby takie wartościowe źródła wiedzy, jak nasz blog.

Podsumowanie

Stan konta 87,65 złotych może być punktem wyjścia do lepszego zarządzania finansami. Warto zrozumieć, dlaczego pieniądze “nie trzymają się” oraz jak unikać pułapek zadłużenia. Pamiętaj, że odpowiedzialność finansowa to klucz do spokojnej przyszłości. Niech blog naszej Kancelarii Pomocy Dłużnikom oraz inne wartościowe źródła finansowej wiedzy staną się twoimi przewodnikami w świecie pieniędzy. Ostatecznie, to ty wybierasz, czy stan konta 87,65 złotych jest tylko liczbą na ekranie, czy też początkiem drogi do lepszej przyszłości finansowej. A jeśli potrzebujesz porozmawiać o swoich finansów, nie bój się do nas zadzwonić. Naszą misją jest obrona ludzi przy użyciu mocy prawa.

ul. Kmieca 3
61-654 Poznań,
woj. wielkopolskie

NIP: 7792518614
Strona internetowa:
Proformat

Wyślij swoje CV

Rozpatrzymy każdą kandydaturę.

  Zapisz się do Newslettera

  i bądź na bieżąco z informacjami ze świata finansów i prawa!
  Zgoda*