2 listopada, 2022

Wpisanie do bazy BIK i BIG – kiedy do tego dochodzi i czym skutkuje?

Większość z nas orientuje się, czym jest BIK i BIG. Jeśli jednak musielibyśmy zreferować, kto się tam znajduje i w jakim celu gromadzone są tam dane na temat konsumentów i przedsiębiorstw, okazałoby się najprawdopodobniej, że mamy jeszcze sporo do nadrobienia. W naszym wpisie opowiemy nieco szerzej o wspomnianych bazach i wspomnimy o tym, czym skutkuje to, że widniejemy na listach BIK lub BIG. Zapoznajcie się z naszym artykułem i dowiedzcie się więcej o dwóch największych rejestrach kredytobiorców i dłużników.

BIK – co to takiego?

Na początek jednak musimy dokładnie wyjaśnić, czym są bazy BIK i BIG. Biuro Informacji Krajowej, czyli BIK, to instytucja gromadząca i udostępniająca dane na temat wszystkich zobowiązań kredytowych klientów indywidualnych oraz przedsiębiorstw. Znajdziemy tu informacje o zobowiązaniach zaciągniętych w bankach, SKOK-ach, a także firmach pożyczkowych. Wbrew obiegowej opinii w BIK widnieją nie tylko dłużnicy nieterminowo spłacający raty kredytów, ale i osoby, które wzorowo wywiązują się z tego obowiązku. Warto też widzieć, że BIK jako instytucja został powołany do życia w 1997 roku z inicjatywy banków i od tego czasu stanowi największą ogólnopolską bazę ze spisem kredytobiorców.

Czy każdy trafia do rejestru BIK?

Kto trafia do bazy BIK? Do rejestru trafiamy już w momencie składania wniosku o kredyt w banku, SKOK-ach lub firmach pożyczkowych. W momencie zaś przyznania kredytu, informacje na temat regulowania długu są przekazywane do BIK. W ten sposób budowana jest historia kredytowa klientów. Dlaczego jest to tak istotne i po co się to robi? Ponieważ pozytywna historia kredytowa, czyli taka, gdzie nie ma na przykład opóźnień w spłacaniu rat, buduje wiarygodność i jest kartą przetargową w trakcie negocjowania warunków z przedstawicielami instytucji finansowych. To rodzaj rekomendacji, dzięki której w przyszłości łatwiej uzyskamy kolejny kredyt i będziemy mogli liczyć na lepsze warunki umowy z bankiem, w tym na niższe oprocentowanie.

Dlaczego warto pobrać raport BIK?

Jak sprawdzić, jak wygląda nasza historia kredytowa w BIK? Procedura jest prosta i wymaga jedynie rejestracji i potwierdzenia tożsamości poprzez portal www.bik.pl. Po weryfikacji tożsamości należy wybrać interesujący nas pakiet i ewentualnie uiścić opłatę, jeśli dana opcja tego wymaga. Po wypełnieniu wszystkich kroków otrzymamy raport i wgląd do historii kredytowej. Po co nam takie informacje? Będą one przydatne na przykład w momencie starania się o kolejny kredyt lub w sytuacji, kiedy chcemy sprawdzić, czy bank przekazuje do BIK prawidłowe i zgodne z prawdą informacje na temat naszego zadłużenia. Informacje z BIK mogą być też pomocne w przypadku prób oszustw i sytuacji, w której ktoś, posługując się naszymi danymi, zaciągnął kredyt.

BIG – największy rejestr dłużników

Zdarza się, że BIK mylony jest BIG. Tymczasem Biuro Informacji Gospodarczej ma nieco inny profil działalności. Czym się zajmuje i kto trafia do bazy BIG-ów? Biura Informacji Gospodarczej to instytucje gromadzące, przechowujące i udostępniające dane na temat wiarygodności płatniczej zarówno konsumentów, jak i przedsiębiorców. W wiodącym rejestrze BIG znajdziemy osoby i firmy nie wywiązujące się ze swoich zobowiązań, jak i terminowych płatników. Do BIG-ów przekazywane są różnego rodzaju informacje, w tym i takie, które dotyczą nieopłaconych rachunków za czynsz, telefon czy energię. Rejestr finansowy obejmuje także spłatę kredytów, alimentów, faktur czy towarów kupiony na raty. Warto zaznaczyć, że działa kilka BIG-ów prowadzących osobne rejestry dłużników.

Jak informacje są przekazywane do BIG-ów? Trafiają one tam na mocy umów spisywanych z usługodawcami telefonii komórkowej, dostawcami gazu i energii, bankami, firmami pożyczkowymi czy spółdzielniami mieszkaniowymi, gminami i przedsiębiorcami.

Kiedy możemy zostać wpisani do rejestru BIG?

Kiedy można trafić do bazy BIG? W przypadku konsumentów w sytuacji, w której zalegamy z płatnościami wynoszącymi ponad 200 zł dłużej niż 60 dni od wyznaczonego terminu oraz 30 dni od otrzymania listu poleconego z wezwaniem do zapłaty. Nieco inaczej sprawa wygląda z przedsiębiorcami. Tutaj wartość długu musi przekraczać 500 zł, pozostałe warunki pozostają takie same. Dobra informacja jest taka, że w przypadku uregulowania należności wierzyciel jest zobowiązany do usunięcia wpisu do BIG.

Skutki wpisania do rejestru BIG

Jaki jest cel gromadzenia danych przez BIG-i? Dzięki informacjom o sytuacji finansowej konsumentów, przedsiębiorstw czy kontrahentów możemy sprawdzać wiarygodność osób lub firm, z którymi chcemy podjąć współpracę. Rejestr pełni też często funkcję swoistego „straszaka” na nieuczciwych przedsiębiorców – żadna firma czy konsument nie chce widnieć w bazie BIG jako dłużnik, ponieważ podważa to zaufanie i niekorzystnie wpływa na wizerunek. Z danych, którymi podzielił się BIG InfoMonitor wynika jasno, że ponad 35 proc. dłużników dokonuje uregulowania zobowiązań w kilka dni po otrzymaniu informacji o wpisie do rejestru.

O ile z BIK najczęściej korzystają banki lub firmy pożyczkowe w celu sprawdzenia scoringu i historii kredytowej przed przyznaniem kredytu, BIG pełni często rolę weryfikacji uczciwości i płynności finansowej konsumentów oraz firm przez inne podmioty gospodarcze. Osoby widniejące w BIG jako dłużnicy, mogą mieć poważne trudności z przyznaniem kredytu czy robieniem zakupów na raty.

Przypomnijmy jednak raz jeszcze, że BIG gromadzi nie tylko dane o dłużnikach, ale i konsumentach i firmach o wzorowej historii kredytowej oraz opłacających na czas inne zobowiązania finansowe. Sama więc obecność w rejestrze nie zawsze jest równoznaczna z zadłużeniem jako takim.

Jeśli chcecie wiedzieć, jak „prezentujecie” się w opisywanych rejestrach, możecie zamówić raporty na swój temat poprzez strony BIK i BIG. Korzystając z usług Biura Informacji Gospodarczej możecie też sprawdzać przedsiębiorstwa i innych konsumentów, choć w drugim z wymienionych przypadków niezbędna będzie zgoda na wgląd w dane.

ul. Kmieca 3
61-654 Poznań,
woj. wielkopolskie

NIP: 7792518614
Strona internetowa:
Proformat

Wyślij swoje CV

Rozpatrzymy każdą kandydaturę.

    Zapisz się do Newslettera

    i bądź na bieżąco z informacjami ze świata finansów i prawa!
    Zgoda*