9 sierpnia, 2022

Co to jest giełda długów?

Posiadanie długu może pociągać poważne konsekwencje. Dzieje się tak zazwyczaj wówczas, kiedy na skutek różnych zdarzeń losowych, tracimy stabilność finansową i przestajemy spłacać należności na czas. Część wierzycieli zwraca się wtedy na przykład do firm windykacyjnych, które specjalizują się w ściąganiu długów. Inne długi wraz z naszymi danymi mogą trafić też do zupełnie innego miejsca. W sieci istnieje bowiem platforma, na której publikowane są dane dłużnika. Giełda dłużników to specjalny rejestr online, do którego wierzyciel może wpisać ofertę sprzedaży przysługującego mu długu. Osoby prywatne lub firmy mogą natomiast go kupić. Jak działa internetowa giełda długów i co powinniśmy o niej wiedzieć?

Czy giełda długów jest legalna?

Niektórzy, na podstawie naszego opisu, mogą powziąć podejrzenie, że internetowa giełda długów jest nielegalna. Tymczasem ma ona swoją podstawę prawną. Znajdziemy ją w przepisach Kodeksu cywilnego – art. 509 oraz kolejne pozwalają przenieść wierzytelność na osobę trzecią w drodze cesji. Na giełdę dłużników mogą trafiać nie tylko osoby cywilne, ale także podmioty gospodarcze, które nie wywiązują się ze spłaty należności.

Czym więc tak właściwie jest internetowa giełda długów? Z jednej strony mamy tu do czynienia z wierzycielami wystawiającymi ogłoszenia o chęci sprzedaży długów. Żeby dodać informację na giełdzie o dłużniku nie trzeba posiadać prawomocnego wyroku czy sądowego nakazu zapłaty. Ogłoszenia wierzycieli najczęściej przeglądają firmy windykacyjne. To także pracownicy przedsiębiorstw odzyskujących należności najczęściej kupują długi umieszczone na platformie w sieci.

Część osób traktuje też giełdę długów jako miejsce do weryfikowania potencjalnych kontrahentów, pracowników czy firm. Jeśli nazwa przedsiębiorstwa lub osoby widnieje w rejestrze, może. lecz nie musi oznaczać to, że powinniśmy zachować większą ostrożność.

Co można zyskać korzystając z giełdy długów?

Dlaczego jednak wierzyciele sprzedają długi w sieci, tracąc na tym? Powody bywają oczywiście różne, ale jednym z nich z pewnością jest chęć szybkiego zamknięcia sprawy i uniknięcia sądowej ścieżki czy przekazania sprawy windykatorom. Giełda długów pozwala szybo pozbyć się problemu z dłużnikiem, bez dodatkowych uciążliwości po drodze. To także dla wielu osób oszczędność czasu. Zamiast poświęcać go na próby odzyskania pieniędzy, można go przeznaczyć na inne cele, w tym rozwój własnej firmy.

ul. Kmieca 3
61-654 Poznań,
woj. wielkopolskie

NIP: 7792518614
Strona internetowa:
Proformat

Wyślij swoje CV

Rozpatrzymy każdą kandydaturę.

    Zapisz się do Newslettera

    i bądź na bieżąco z informacjami ze świata finansów i prawa!
    Zgoda*