26 kwietnia, 2024

Czyszczenie historii BIK. Jak to zrobić i czy to możliwe?

W ostatnich latach w mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej ofert firm i osób indywidualnych, które obiecują „czyszczenie historii BIK”, „reset BIK” czy nawet „likwidację BIK”. Brzmi to kusząco, ale czy jest to w ogóle możliwe? Odpowiedź brzmi: nie.

Czyszczenie BIK – czy to realne?

Określenie „czyszczenie BIK” jest mylące, gdyż sugeruje, że można arbitralnie usunąć niekorzystne informacje z bazy danych Biura Informacji Kredytowej. W rzeczywistości, zasady dotyczące przekazywania, przechowywania i modyfikowania danych w BIK są ściśle określone przez Prawo bankowe. BIK nie edytuje danych; jest jedynie ich administratorem.

Jak funkcjonuje BIK?

Twoje dane trafiają do BIK w momencie zaciągnięcia kredytu. Po udzieleniu finansowania, instytucje finansowe regularnie aktualizują informacje dotyczące spłaty rat – czy są one regulowane terminowo, czy też występują opóźnienia. Aktualizacje są dokonywane co najmniej raz w tygodniu aż do momentu pełnej spłaty kredytu. Jeśli jednak wystąpią problemy ze spłatą, dane te mogą być przechowywane przez 5 lat po przekroczeniu 60 dni opóźnienia w spłacie i 30 dni od momentu powiadomienia o zamiarze przetwarzania tych informacji.

Kiedy można usunąć dane z BIK?

Usunięcie danych z BIK jest możliwe tylko w określonych sytuacjach:

  1. Możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie danych dotyczących kredytu, który został już spłacony, ale tylko jeśli był on spłacany terminowo.
  2. Po upływie 5 lat od spłaty problematycznego kredytu, możesz upewnić się, że nie jest on już uwzględniany w ocenie Twojej historii kredytowej.
  3. Jeśli znajdziesz w swojej historii kredytowej informacje nieprawdziwe lub nieaktualne, masz prawo zażądać ich korekty.

Wniosek o korektę danych

Aby skorygować dane w BIK, należy złożyć wniosek w instytucji finansowej, która przekazała dane do BIK. BIK wprowadza zmiany wyłącznie na podstawie pisemnego wniosku z tej instytucji.

Podsumowanie

Nie istnieje żadna tajemnicza metoda, która pozwoli na „czyszczenie” historii BIK. Propozycje, które obiecują inaczej, są niestety nieuczciwe. Dane mogą zostać usunięte jedynie poprzez oficjalne procedury i spełnienie określonych warunków. Najskuteczniejszym sposobem na poprawienie swojej sytuacji w BIK jest regularna spłata zadłużeń lub ich anulowanie, co jest specjalnością Kancelarii Pomocy Dłużnikom, pomagającej klientom w regulowaniu ich zobowiązań. Sprawdź, czy możemy także pomóc Tobie!

ul. Kmieca 3
61-654 Poznań,
woj. wielkopolskie

NIP: 7792518614
Strona internetowa:
Proformat

Wyślij swoje CV

Rozpatrzymy każdą kandydaturę.

    Zapisz się do Newslettera

    i bądź na bieżąco z informacjami ze świata finansów i prawa!
    Zgoda*