13 września, 2023

Spłata Długów – Co robić, gdy cała wypłata idzie na zadłużenie?

Czy znasz to uczucie, gdy spłata długów pochłania całą wypłatę, a marzenia o lepszym życiu zaczynają wydawać się coraz bardziej odległe? Niewypłacalność to problem, który dotyka coraz więcej osób, zarówno tych młodych, jak i starszych. Obciążenie długami staje się niestety częścią codziennego życia, ograniczając możliwości i prowadząc do stresu finansowego.

W tym artykule omówimy trzy skuteczne metody wyjścia z długów, abyś mógł żyć życiem, jakie zawsze chciałeś. Wykorzystaj ten artykuł jako przewodnik, który pomoże Ci odzyskać kontrolę i znaleźć drogę do wolności finansowej.

Spłata Długów – Gdzie Twoje zarobki naprawdę idą?

Rata pożyczkowa zwykle składa się z kilku elementów:

 1. Kapitał: Jest to część pożyczonej kwoty, którą trzeba zwrócić. W każdej racie spłaca się pewien fragment kapitału.
 2. Oprocentowanie: To koszt korzystania z pożyczonych pieniędzy, najczęściej wyrażony w skali roku (np. RRSO – roczna stopa procentowa). Oprocentowanie jest naliczane od niespłaconej jeszcze części kapitału.
 3. Opłaty dodatkowe: Mogą to być różnego rodzaju prowizje, ubezpieczenia czy opłaty administracyjne.
 4. Opłaty za obsługę: Niektóre instytucje finansowe naliczają dodatkowe opłaty za obsługę kredytu, wysyłanie przypomnień itd.
 5. Podatki: W niektórych przypadkach do raty mogą być doliczone również podatki.

Warto zwrócić uwagę, że w umowie pożyczkowej, a jednocześnie ratach mogą być tak zwane klauzule abuzywne. Są to zapisy umowne, które naruszają dobro klienta, stawiając go w niekorzystnej sytuacji i obciążają dodatkowymi kosztami. Klauzule abuzywne mogą prowadzić do znaczącego zawyżenia kosztów pożyczki, utrudniając jej spłatę i zwiększając ryzyko zadłużenia.

Opcje pomagające w regulowaniu zobowiązań

Budżetowanie czyli planowanie wydatków:

 1. Tworzenie budżetu jest jednym z najważniejszych narzędzi w zarządzaniu finansami. W tym procesie przewidujesz wszystkie przyszłe przychody i wydatki, co pozwala określić, ile możesz zaoszczędzić lub na co wydać pieniądze.
 2. Zapisuj wszystkie swoje stałe miesięczne wydatki (np. czynsz, rachunki, alimenty) oraz zmienne wydatki (np. jedzenie, rozrywka).
 3. Porównuj faktyczne wydatki z przewidywanymi, aby zrozumieć, gdzie można zrobić cięcia lub oszczędności.

Używanie aplikacji do śledzenia wydatków:

Istnieje wiele aplikacji i programów, które pozwalają monitorować i kategoryzować wydatki w czasie rzeczywistym. Aplikacje takie jak Wallet, Moje Finanse czy Szybki budżet automatycznie kategoryzują wydatki, pomagając Ci zrozumieć, na co idą Twoje pieniądze.

Ustalanie celów finansowych:

 1. Określ krótkoterminowe i długoterminowe cele finansowe, takie jak oszczędzanie na wakacje, zakup domu czy emeryturę. Ustalenie konkretnych celów pomoże Ci określić, ile potrzebujesz oszczędzić lub wydać.
 2. Monitoruj postępy w osiąganiu tych celów, dostosowując je w razie potrzeby.

Automatyzacja oszczędzania:

Ustaw automatyczne przelewy z Twojego konta głównego na konto oszczędnościowe lub inwestycyjne w ustalonych terminach (np. po otrzymaniu wynagrodzenia). Dzięki temu oszczędzanie staje się częścią rutyny, a nie czymś, o czym musisz ciągle pamiętać.

Metoda śnieżki:

Skoncentruj się na spłacie najmniejszego długu, podczas gdy kontynuujesz minimalne płatności na pozostałych długach. Gdy ten dług zostanie spłacony, przenieś dodatkowe środki na spłatę następnego najmniejszego długu. To podejście może dać szybkie i widoczne rezultaty.

Możesz również skorzystać z naszej pomocy:

Dowiedz się więcej o skutecznej metodzie oddłużania którą proponujemy klikając tutaj.

ul. Kmieca 3
61-654 Poznań,
woj. wielkopolskie

NIP: 7792518614
Strona internetowa:
Proformat

Wyślij swoje CV

Rozpatrzymy każdą kandydaturę.

  Zapisz się do Newslettera

  i bądź na bieżąco z informacjami ze świata finansów i prawa!
  Zgoda*