29 sierpnia, 2023

Wezwanie do zapłaty – Ile masz czasu, jeśli je otrzymasz?

Wezwanie do zapłaty - Ile masz czasu, jeśli je otrzymasz?

Spośród wielu pism, które mogą trafić do naszej skrzynki pocztowej, jednym z bardziej niepokojących jest wezwanie do zapłaty. Pomimo że jest to sytuacja stresująca, ignorowanie problemu nie jest rozwiązaniem. W tym artykule postaramy się wyjaśnić, co to jest wezwanie do zapłaty, jakie konsekwencje niesie i jak na nie reagować.

Co to jest wezwanie do zapłaty?

Wezwanie do zapłaty to formalny dokument, który zwykle wysyła wierzyciel (np. bank, firma pożyczkowa) lub firma windykacyjna. Ma na celu poinformowanie dłużnika o konieczności uregulowania określonego zobowiązania. Wierzyciel zawiera w wezwaniu do zapłaty informacje na temat kwoty długu, odsetek, terminu spłaty oraz sposobów uregulowania należności. Tego typu list jest istotnym pismem w procesie windykacji długu. Jeśli wierzyciel lub firma windykacyjna wyśle takie pismo dłużnikowi i nie otrzyma odpowiedzi, będzie to równoznaczne z możliwością postępowania sądowego. 

Kiedy możesz otrzymać taki list od wierzyciela?

Jeżeli masz opóźnienia w spłacie rat kredytu lub pożyczki, wierzyciel może skierować sprawę do sądu w celu odzyskania pieniędzy. Zanim jednak to się stanie, musi wysłać osobie zadłużonej przedsądowe wezwanie do zapłaty. Jest do tego zobowiązany na podstawie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego, z 2016 roku. Prawo nie określa ile wezwań do zapłaty musi wysłać wierzyciel lub firma windykacyjna do dłużnika, jednak najczęściej zdarza się, że wysyłane są dwa lub trzy. Pierwsze wezwanie do zapłaty, tzw. monit, można otrzymać już następnego dnia po upływie terminu spłaty, natomiast ostatecznego wezwania do zapłaty można spodziewać się po zignorowaniu wcześniej otrzymanego monitu.

Co zawiera wezwanie do zapłaty?

Nierzadko wierzyciele wysyłając listy do osób zadłużonych manipulują dłużnikiem: tworzą pisma w taki sposób by wyglądały na poważne, choć tak naprawdę nie są wiążące prawnie. Aby zidentyfikować, czy pismo od wierzyciela rzeczywiście jest wezwaniem do zapłaty, należy sprawdzić, czy zawiera te elementy:

 1. Nazwa i adres wierzyciela: Pełne informacje, umożliwiające identyfikację wierzyciela, wraz z numerami rejestrów, np. w Krajowym Rejestrze Sądowym.
 2. Nazwa i adres dłużnika: Wszystkie dane dotyczące osoby zadłużonej.
 3. Kwota długu: Suma pieniędzy, którą należy spłacić oraz wskazanie oznaczeń zobowiązania, których nie wykonano.
 4. Termin zapłaty: Data, do której należy uregulować dług.
 5. Instrukcje dotyczące płatności: Jak i gdzie można dokonać płatności.

„Co się stanie, jeśli zignoruję wezwanie do zapłaty i nie spłacę długu?”

Osoby, do których dotarło takie pismo, często znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i nie posiadają środków na spłatę zadłużeń. Po otrzymaniu wezwania do zapłaty wydaje im się, że znaleźli się w sytuacji bez wyjścia, a do wyboru mają tylko skorzystanie z kolejnej pożyczki lub czekanie na komornika. Nic bardziej mylnego. Wezwanie do zapłaty jest istotne w procesie windykacji, jednak nie oznacza, że nie ma rozwiązania na tę sytuację. Zignorowanie go, może skutkować kolejnym wezwaniem lub bezpośrednio skierowaniem sprawy na etap sądowy. Zanim jednak dłużnik otrzyma sądowy nakaz zapłaty, ma czas na to by podjąć działania.

Jak zareagować na wezwanie do zapłaty?

 1. Nie ignoruj pisma: Pierwszym krokiem jest dokładne przeczytanie wezwania i sprawdzenie, czy wszystkie dane są zgodne z rzeczywistością.
 2. Nie panikuj: Wiele osób zderzając się z problemem, który wydaje się nie do rozwiązania, zaczyna panikować, a to z kolei przyczynia się do podejmowania pochopnych decyzji.
 3. Nie bierz pożyczki: Pożyczka na spłatę zadłużenia nigdy nie jest dobrym pomysłem. Pamiętaj, że i tę pożyczkę trzeba będzie wkrótce spłacić.
 4. Zwróć się o pomoc do specjalistów: Możesz skorzystać z rozwiązań prawnych, które pozwolą Ci zredukować zadłużenie i uniknąć negatywnych konsekwencji posiadania długu.

Podsumowanie

Wezwanie do zapłaty należy traktować poważnie, jednak nie jest to sytuacja bez wyjścia. Ignorowanie problemu nie sprawi, że dług zniknie – wręcz przeciwnie – wciąż będzie narastać. Jeżeli masz trudności ze spłatą zobowiązań, nie wahaj się zwrócić o profesjonalną pomoc. Pamiętaj, że czas działa na Twoją niekorzyść, dlatego im szybciej podejmiesz działania, tym lepsze będą efekty.

@kancelaria_pomocy Wezwanie do zapłaty – jaka jest skala powagi tego pisma? 📉 #pożyczka #finanse #prawo #kredyt #raty #dług #komornik #windykacja #nękanie #pomoc #pomocdlazadłużonych #dłużnik #problemy #zadluzeni #problemy #proficredit #umorzeniepożyczki #wezwaniedozaplaty ♬ dźwięk oryginalny – Kancelaria Pomocy Dłużnikom
ul. Kmieca 3
61-654 Poznań,
woj. wielkopolskie

NIP: 7792518614
Strona internetowa:
Proformat

Wyślij swoje CV

Rozpatrzymy każdą kandydaturę.

  Zapisz się do Newslettera

  i bądź na bieżąco z informacjami ze świata finansów i prawa!
  Zgoda*