3 czerwca, 2024

Wypowiedzenie umowy pożyczkowej – co robić?

Wypowiedzenie umowy pożyczkowej to stresujący moment dla wielu dłużników. Ważne jest, aby wiedzieć, jakie kroki podjąć, gdy pożyczkodawca decyduje się zakończyć umowę przed terminem.

Zrozumienie wypowiedzenia umowy pożyczkowej.

Na początku, warto zrozumieć, czym jest wypowiedzenie umowy pożyczkowej. To jednostronne oświadczenie, z którego wynika, że pożyczkodawca chce zwrotu pożyczki. Może on wypowiedzieć umowę, jeśli dłużnik nie spłaca pożyczki zgodnie z ustalonym harmonogramem. Pożyczkodawca powinien również określić formę oświadczenia woli o wypowiedzeniu oraz termin, po którego upływie umowa zostaje uznana za rozwiązaną i pożyczkodawca może domagać się zwrotu całej kwoty pożyczki.

Sprawdzenie dokumentacji.

Pierwszym krokiem po otrzymaniu wypowiedzenia jest dokładne przeczytanie dokumentów. Zwróć uwagę na:

  • Powód wypowiedzenia.
  • Termin, w którym musisz spłacić całą kwotę.
  • Warunki umowy dotyczące wypowiedzenia.

Nigdy nie ignoruj wypowiedzenia.

Jakie masz prawa?

Pamiętaj, że jako dłużnik masz swoje prawa. Pożyczkodawca musi przestrzegać określonych procedur przy wypowiedzeniu umowy. Nagłe wypowiedzenie umowy, bez próby rozwiązania problemu, może być uznane za działanie niezgodne z dobrymi obyczajami, a tym samym – za nieważne. Jeśli uważasz, że wypowiedzenie jest niesłuszne, możesz odwołać się do sądu.

Artykuł 723 Kodeksu cywilnego precyzuje zasady dotyczące terminu zwrotu pożyczki, jeśli nie został on określony w umowie, a pożyczkodawca wypowiedział umowę. W takim przypadku, pożyczkobiorca musi zwrócić pożyczkę w ciągu 6 tygodni od momentu wypowiedzenia. W praktyce sądowej, wysłanie do pożyczkobiorcy wezwania do zapłaty lub zwrotu pożyczki może być traktowane jako wypowiedzenie umowy zgodnie z art. 723 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z zasadą swobody umów, strony mogą ustalić inny termin zwrotu pożyczki niż ten 6-tygodniowy, liczony od wypowiedzenia umowy przez pożyczkodawcę.

Poszukanie profesjonalnej pomocy.

Jeśli nie jesteś w stanie poradzić sobie samodzielnie, warto skonsultować się z prawnikiem lub doradcą finansowym. Specjaliści z naszej Kancelarii Pomocy Dłużnikom mogą pomóc w zrozumieniu otrzymanego pisma i zaproponować najlepsze rozwiązania.

Podsumowanie.

Wypowiedzenie umowy pożyczkowej to trudne doświadczenie, ale z odpowiednimi wsparciem i wiedzą można sobie z nim poradzić. Pamiętaj, aby zrozumieć sytuację i szukać profesjonalnej pomocy, by opracować plan działania. Ważne jest również, aby uczyć się na swoich błędach i podejmować kroki zapobiegawcze, aby uniknąć podobnych problemów w przyszłości.

Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat radzenia sobie z długami, odwiedź nasz blog: Ile czasu trwa proces umarzania długów i czy opłaca się czekać?.

Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią Pomocy Dłużnikom, gdzie nasi eksperci chętnie Ci pomogą. Razem znajdziemy najlepsze rozwiązanie Twojej sytuacji finansowej.

@kancelaria_pomocy

Napisz do nas przez formularz na stronie internetowej: www.kancelaria-pomoc.pl lub na priv📩 Skontaktuj się z nami i odzyskaj kontrolę nad swoim życiem finansowym! 😇 #pożyczka #finanse #kredyt #raty #dług #windykacja #pomocdlazadłużonych

♬ dźwięk oryginalny – Kancelaria Pomocy Dłużnikom
ul. Kmieca 3
61-654 Poznań,
woj. wielkopolskie

NIP: 7792518614
Strona internetowa:
Proformat

Wyślij swoje CV

Rozpatrzymy każdą kandydaturę.

    Zapisz się do Newslettera

    i bądź na bieżąco z informacjami ze świata finansów i prawa!
    Zgoda*