Blog

 • 02/11/2022 0 Komentarze
  Wpisanie do bazy BIK i BIG – kiedy do tego dochodzi i czym skutkuje?

  Większość z nas orientuje się, czym jest BIK i BIG. Jeśli jednak musielibyśmy zreferować, kto się tam znajduje i w jakim celu gromadzone są tam dane na temat konsumentów i przedsiębiorstw, okazałoby się najprawdopodobniej, że mamy jeszcze sporo do nadrobienia. W naszym wpisie opowiemy nieco szerzej o wspomnianych bazach i wspomnimy o tym, czym skutkuje to, że widniejemy na listach BIK lub BIG. Zapoznajcie się z naszym artykułem i dowiedzcie się więcej o dwóch największych rejestrach kredytobiorców i dłużników.

  Dowiedz się więcej
 • 09/08/2022 0 Komentarze
  Co to jest giełda długów?

  Posiadanie długu może pociągać poważne konsekwencje. Dzieje się tak zazwyczaj wówczas, kiedy na skutek różnych zdarzeń losowych, tracimy stabilność finansową i przestajemy spłacać należności na czas. Część wierzycieli zwraca się wtedy na przykład do firm windykacyjnych, które specjalizują się w ściąganiu długów. Inne długi wraz z naszymi danymi mogą trafić też do zupełnie innego miejsca. W sieci istnieje bowiem platforma, na której publikowane są dane dłużnika. Giełda dłużników to specjalny rejestr online, do którego wierzyciel może wpisać ofertę sprzedaży przysługującego mu długu. Osoby prywatne lub firmy mogą natomiast go kupić. Jak działa internetowa giełda długów i co powinniśmy o niej wiedzieć?

  Dowiedz się więcej
 • 09/08/2022 0 Komentarze
  Telefon od windykatora - jak rozmawiać?

  W dobie kryzysu gospodarczego spowodowanego najpierw pandemią, a obecnie rosnącą inflacją oraz sytuacją geopolityczną za naszą wschodnią granicą, część branż miewa się znakomicie. Jest tak m.in. z firmami windykacyjnymi, których pracownicy nie mogą obecnie narzekać na brak zleceń. Dlaczego tak się dzieje? Coraz więcej osób ma problem ze spłatą swojego zadłużenia, a wierzyciele chętnie oddają sprawy w ręce firm specjalizujących się w odzyskiwaniu długów. Samo to nie stanowi problemu. Obawy budzą często metody, po jakie sięgają windykatorzy. Nie brakuje przypadków nękania czy innych nadużyć wobec dłużników. Dzisiaj natomiast porozmawiamy o tym, co powinniśmy zrobić, kiedy w słuchawce rozlegnie się głos pracownika firmy windykacyjnej.

  Dowiedz się więcej
 • 14/07/2022 0 Komentarze
  Utrata pracy a kredyt - co robić?

  Ponad połowa Polaków posiada zobowiązania finansowe w postaci kredytów hipotecznych i gotówkowych. Ich spłacalność jest na dobrym poziomie, co nie oznacza, że każdy z konsumentów opłaca raty w wyznaczonym terminie. Biorąc kredyt nie jesteśmy w stanie przewidzieć, jak potoczą się nasze losy i czy nie napotkamy niespodziewanych trudności, które pogorszą sytuacje finansową. Do takich zagrożeń należy z pewnością utrata pacy. Co zrobić w sytuacji, w której nieoczekiwanie tracimy stałe źródło dochodu? O tym opowiemy w dzisiejszym wpisie.

  Dowiedz się więcej
 • 30/05/2022 0 Komentarze
  Czy można odziedziczyć długi jak uniknąć otrzymania długów w spadku?

  Spadek kojarzy się zazwyczaj z dziedziczeniem majątku osoby, która odeszła. Nie zawsze tak jednak jest. Zdarzają się sytuację, w których krewni zostają obciążeni długami zmarłej osoby. Co można zrobić, żeby uniknąć dodatkowych problemów? W dzisiejszym wpisie postaramy się wyjaśnić, jak należy postępować i jakie kroki powinno się powziąć, żeby uniknąć scenariusza, w którym dziedziczymy nie tylko mieszkanie czy cenną biżuterię, ale i niechciane zobowiązania finansowe.

  Dowiedz się więcej
 • 30/05/2022 0 Komentarze
  Co może zająć komornik: kwoty i środki wolne od zajęć

  Niespłacone zobowiązania finansowe niosą ze sobą poważne konsekwencje. Takie jak zajęcia komornicze. Problem ten dotyczy wielu osób, które z różnych powodów wpadły w spiralę długów. W sytuacji, w której mamy do czynienia z egzekucją komorniczą, warto wiedzieć, ile może co miesiąc zniknąć z naszego konta na poczet spłaty zobowiązań wobec wierzycieli i jakie środki są wolne od zajęć.

  Dowiedz się więcej
 • 06/05/2022 0 Komentarze
  Czy ulga od długu jest możliwa?

  Narastająca spirala długów to problem, z którym zmaga się wiele osób. Sposobów na uregulowanie stanu swoich finansów istnieje wiele, a jednym z nich jest konsekwentne oddłużanie w ramach starannie zaplanowanego i spersonalizowanego harmonogramu. Na czym polega podobny proces, kto może uczestniczyć w oddłużaniu i jakie korzyści dla dłużników płyną z uczestnictwa w tego typu projekcie? Na te i na inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym wpisie.

  Dowiedz się więcej
 • 04/05/2022 0 Komentarze
  Czy warto poinformować bank o problemach finansowych?

  Ponad połowa Polaków posiada aktywne zobowiązania kredytowe. Część z nich stanowią kredyty hipoteczne, lecz zdecydowana większość to zobowiązania gotówkowe. Finansowanie pozyskanie z banku wiąże się z koniecznością opłacania rat zgodnie z ustalonym harmonogramem spłaty. Co jednak w sytuacji, kiedy z różnych powodów nasza sytuacja materialna się pogorszy? Czy warto poinformować o tym instytucję, która udzieliła nam pożyczki? Na te pytania poszukamy odpowiedzi w dzisiejszym wpisie.

  Dowiedz się więcej
 • 04/05/2022 0 Komentarze
  Co daje upadłość konsumencka?

  Sytuacja ekonomiczna w wielu gospodarstwach domowych jest trudna. Okres lockdownu oraz pandemii odbił się negatywnie na portfelach wielu Polaków. Obecnie zawirowania gospodarcze, rosnące stopy procentowe oraz niepewna sytuacja geopolityczna również mogą wiązać się z problemami finansowymi. Część osób znajdujących się w najgorszej sytuacji ogłasza upadłość konsumencką. Czym ona jest – szansą na nowy start czy może ostatnią deską ratunku i ostateczną próbą wyjścia z impasu?

  Dowiedz się więcej
 • 30/03/2022 0 Komentarze
  Upadłość konsumencka bez majątku

  Standardowe postępowania w sprawie bankructwa zwykle kończą się ogłoszeniem przez sąd upadłości konsumenckiej. Jest to jeden ze sposobów na wyjście z zadłużenia - upadły traci prawo do zarządzania swoim majątkiem, a jego długi (lub tylko ich część) zostają umorzone.

  Dowiedz się więcej
 • 04/02/2022 0 Komentarze
  Co to jest oddłużanie firm i osób fizycznych?

  Wiele osób oraz firm boryka się z problemem długów i utratą płynności finansowej. Zagrożony domowy lub firmowy budżet to duże wyzwanie dla każdego, kto dąży do uregulowania spraw związanych ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Jak wyjść ze spirali długów i co zrobić, żeby uniknąć najgorszego scenariusza? Dzisiaj opowiemy o tym nieco więcej.

  Dowiedz się więcej
 • 04/02/2022 0 Komentarze
  Na czym polega restrukturyzacja firmy?

  Jak uchronić przedsiębiorstwo przed ogłoszeniem upadłości? Istnieją oczywiście różne ścieżki, które mogą nas przed tym uchronić – jednym ze sposobów, któremu się dzisiaj przyjrzymy, jest przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego. Głównym celem tego typu działań jest ochrona firmy przed widmem bankructwa.

  Dowiedz się więcej
 • 24/01/2022 2 Komentarze
  Jak spłacić stare długi?

  Nowy rok to często czas podsumowań i składania przyrzeczeń. To także moment, w którym podejmujemy próby uporządkowania spraw finansowych. A te bywają niezwykle skomplikowane oraz czasochłonne. Nie ulega jednak wątpliwości, że uregulowanie długów to nie tylko nasz obowiązek, ale i działanie, dzięki któremu zyskamy lepsze samopoczucie i odzyskamy panowanie nad domowym budżetem. Regularnie dzielimy się radami, jak pozbyć się starych zobowiązań finansowych. Nie inaczej będzie tym razem – zapraszamy do lektury!

  Dowiedz się więcej
 • 20/12/2021 1 Komentarz
  Jak odnaleźć swoje długi i rozpocząć oddłużanie

  Zaciąganie kredytów czy chwilówek jeszcze nigdy nie było tak proste. I choć są to popularne źródła pozyskiwania dodatkowych środków finansowych na dowolny cel, łatwo wpaść w pułapkę. Spirala długów, w którą wpada część osób, to realny problem, z którym można sobie poradzić. Podpowiadamy, co można zrobić, aby uporządkować swoje sprawy i rozpocząć proces oddłużania.

  Dowiedz się więcej
 • 17/11/2021 1 Komentarz
  Przedawniony dług, czy faktycznie tak jest?

  Zobowiązania finansowe polskich przedsiębiorców są wysokie. Część firm nie radzi sobie z terminową spłatą i wpada w spiralę długów. Niektórzy właściciele przedsiębiorstw upatrują ratunku w przedawnieniu długów, tylko czy faktycznie jest to możliwe? Dzisiaj postaramy się przybliżyć zagadnienie i odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań związanych z tym tematem.

  Dowiedz się więcej
 • 10/11/2021 0 Komentarze
  Zarządzanie finansami – jak uczyć tego dzieci?

  Zarządzanie finansami to ważny temat, który warto poruszyć w dniu takim, jak Dzień Młodzieży, który obchodzony jest w Polsce 10 listopada. Poniżej udzielimy kilka wskazówek dla rodziców jak w skuteczny sposób edukować finansowo swoje dzieci.

   

  Dowiedz się więcej
 • 05/11/2021 0 Komentarze
  Spirala zadłużenia – ważny problem społeczno-ekonomiczny XXI w.

  Spirala zadłużenia, pętla chwilówek czy też błędne koło długów – z pewnością każdy o nich słyszał. Jest to jeden z ważniejszych problemów społecznych dzisiejszych czasów. Jednak nie każdy ma świadomość, co je powoduje, jakie niosą za sobą konsekwencje i jak ich unikać.

  Dowiedz się więcej
 • 15/10/2021 0 Komentarze
  Windykacja – wstyd, strach i łzy. Jak to zatrzymać?

  Co to jest windykacja?

      Termin „windykacja” znany był już w starożytności: rei vindicatio było przeprowadzane w Rzymie przez specjalistów, których nazywano coactores.

  Dowiedz się więcej
 • 22/03/2021 7 Komentarze
  Negocjacje z komornikiem - czy są w ogóle możliwe?

  Coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług osób lub firm oferujących pożyczki, które przyciągają swoich Klientów szybką obsługą i minimalną ilością wymaganych do zawarcia porozumienia dokumentów do podpisania.

  Dowiedz się więcej
 • 08/01/2021 10 Komentarze
  Postępowanie egzekucyjne

  Zawieszenie postępowania komorniczego w szczegółach

  Przede wszystkim warto wiedzieć, że zawieszenie postępowania egzekucyjnego polega na wstrzymaniu czynności wykonywanych przez komornika i może ulec zawieszeniu w całości lub w części. 

   

  Dowiedz się więcej
 • 28/12/2020 0 Komentarze
  O upadłości gospodarczej słów kilka

  Upadłość gospodarcza – co to jest?

  Jest to narzędzie prawne dostępne dla przedsiębiorców, którzy utracili płynność finansową.  Nazwa ta jest używana zamiennie z upadłością przedsiębiorstwa, czy upadłością na zasadach ogólnych, ale dotyczy tego samego rodzaju postępowania.

  Dowiedz się więcej
 • 18/12/2020 0 Komentarze
  Jak nie wpaść w wir zakupów świątecznych i uniknąć spirali pożyczkowej?

  W okresie przedświątecznym bardzo często wpadamy w wir zakupów. Ulegamy handlowcom, którzy kuszą nas promocjami i atrakcyjnymi cenami. Oczywiście ci, którzy sprzedają, używają bardzo skutecznych metod manipulacji.

  Dowiedz się więcej
 • 21/10/2020 16 Komentarze
  Antywindykacja – czym jest i jak może Ci pomóc?

  W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o tym czym jest  antywindykacja i w jaki sposób kancelarie specjalizujące się w oddłużaniu są w stanie pomóc osobom posiadającym problemy finansowe.

  Dowiedz się więcej